Együtt a pályán! – Nyolcadik alakommal tartották meg a Magyar Parasport Napját

Együtt a pályán! – 2025. évi Magyar Parasport Napját

Paralimpikon, hobbi sportoló, államtitkár, civil szervezet dolgozója, ép és fogyatékossággal élő önfeledten sportolt együtt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) a Magyar Parasport Napja alkalmából. A sport ismét bizonyított erejét, képes ledönti a korlátokat és összekapcsolni az embereket.

 

A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ) közösen szervezte meg idén is az Együtt a pályán inkluzív élménysport játékok, adaptált sportok bemutatóját február 21-én a Ludovika Arénában. 2025. évi, nyolcadik Magyar Parasport Napját Fojt Sára olimpiai bronzérmes, valamint Kiss Péter Pál paralimpiai, világ- és Európa-bajnok kajakos nagykövetként népszerűsítették és maguk is részt vettek a meghívásos minibajnokságon, melyen más állami és civil, sport és fogyatékosságügyi szervezetek mellett a Civilút is, összesen 16 csapat képviseltette magát.

Az első helyet dr. Kósa Ádám államtitkár úr vezette Fogyatékosságügyi Államtitkárság csapata szerezte meg.

– A fogyatékossággal élők számára ugyanúgy jár a sportoláshoz való hozzáférés. A fogyatékossággal élők jogairól szóló ENSZ egyezmény kötelezi az államokat, hogy minden lehetőséget adjanak meg. A Magyar Parasport Napja egy jó alkallom, hogy a társadalom ráébredjen, hogy a fogyatékosságnak élőknek ugyanúgy joguk van sportolni, akár hobbi szinten, akár versenysportban – mondta el a helyszínen a Civilútnak államtitkár úr, aki régen alpesi síző volt és a floorball csapatsportban is kipróbálta magát.

– A sport jogot és alapot ad az embereknek, hogy jobban odafigyeljenek magukra, karban tartsák az elméjüket és a lelküket is, és így jobban érzik magukat – zárta gondolatait.

A dobogó középső fokára a Testnevelési Egyetem csapata állhatott fel, míg a harmadik helyezést a Magyar Paralimpiai Csapat szerezte meg. Kiss Péter Pál lelkesen vetette bele magát a versenyszámokban és csapatával vállt vállnak vetve bíztatták egymást a játékok során.

– Nagyon fontos, hogy ilyenkor jobban megmutathatjuk magunkat, a sportágainkat, az értékeinket, hogy ugyanolyan aktív, izgalmas életet élünk, mint az ép társaink. Én majd a kerekesszékes kosárlabdázást vártam nagyon, azt csináltam is a kajakozás előtt, nagyon dinamikus sportágnak tartom. Tetszett még az ülőröplabda és a curling is, a végére már egész jól belejöttem – nyilatkozta a paralimpikon.

Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke a díjátadó során kiemelte: reméli, hogy az „Együtt a pályán” eseményen szerzett tapasztalatokat a résztvevők a hétköznapokban is magukkal viszik és hozzájárulnak ezzel a fogyatékos sport fejlődéséhez és népszerűsítéséhez.